شنبه, ۰۲ تیر ۱۳۹۷

پیشنهادهای فرهنگی آخر هفته [29 تير]

برترین ها – ایمان عبدلی:
 
خورجین: «آپارتمان» ساخته ی بیلی وایلدر از ماندگارترین آثار سینما است و اگر می خواهید در ژآنر کمدی – رمانتیک یک اثر تر و تمیز ببینید تماشای این فیلم را از دست ندهید. هر جند که سال ها از ساخت آن گذشته باشد اما خیلی هم تازه نشان می دهد.
 
پیشنهادهای فرهنگی آخر هفته 
 
فیلمی که نشانمان می دهد برای ساختن یک کمدی رمانتیک با کیفیت، نیازی نیست مثل نسخه های مشابه ایرانی کاراکترهایی احمق و لوس و در مجموع تک بعدی خلق کنیم. شخصیت پردازی مناسب، توجه به جزئیات رفتارهر کاراکتر متناسب با موقعیت اجتماعی و شوخی های در لحظه و خلاقانه به اضافه یک «جک لمون» بی عیب و نقض که البته کلی دیالوگ های تکان دهنده و با مزه هم دارد از «آپارتمان» یک فیلم مولف در این ژآنر ساخته. پیدایش کنید و تماشا البته.
 
کیوسک: شماره جدید «تجربه» یک گفت و گوی پر حرف و حدیث با علیرضا افتخاری دارد، خواننده ای که اوسط دهه هفتاد نقطه مقابل شجریان تلقی می شد و به عبارتی تا آن سطح بالا آمده بود و اما گذر زمان بدجور جایگاه او را تنزل داد. انتخاب های اشتباه و یک سری رفتارهای اضافه و..همه ی این سیر تحولات را، افتخاری گمان می کنم برای اولین بار در «تجربه» با صراحت بیان کرده. خصوصا آن مواردی که مربوط به ملاقات جنجالی اش با احمدی نژاد است. برگ برنده این شماره «تجربه» همین مصاحبه است.  در کارپرونده یادمانی که برای کورش اسدی ترتیب داده اند ویک گفت و گو با مسعود کیمیایی و نقد نظراتی در مورد فیلم «مفت آباد» که در هنر و تجربه اکران شده و خیلی ها دوستش داشته اند و پرونده ای هم در مورد فیلم های توقیفی در کنار داستان کوتاه و شعر و معرفی کتاب.
 
اکران: در اکران سینماها تغییرات خاصی ایجاد نشده، هنوز بهترین انتخاب از میان فیلم های روی پرده «رگ خواب» است و البته قرار است از فردا «ساعت 5 عصر» اکران شود. فیلمی از مهران مدیری که جز خلاصه داستان گنگی و مبهم اطلاعاتی دیگر از آن درز نکرده. پیش بینی این که فیلم پر فروش می شود خیلی راحت است و از همین حالا و بلیط های فروش رفته فردا شب کاملا مشخص است که باید منتظر رکورد شکنی باشیم. «رگ خواب» را نخواستید و به «ساعت 5 عصر» هم نرسیدید در مرحله ی بعدی «کارگر ساده نیازمندیم» انتخاب بدی نیست.
 
پیشنهادهای فرهنگی آخر هفته 
 
تماشاخانه: «ماجرای مترانپاژ» را یک بار دیگر معرفی کرده بودم بر حسب توصیه ی دوستان صاحب نظر، اما تماشای این نمایش در روزهای گذشته باعث شد که این بار جدی تر توصیه کنم به دیدن نمایشی که در عین این که کمدی است محترم است. به هر حال می دانیم این روزها برای کمدی های ایرانی سخت است محترم باشند و مرزها را رعایت کنند. کاری که در «ماجرای مترانپاژ» اتفاق افتاده و حسن معجونی موفق شده با زبانی طنز در عین بهره از شوخی های جنسی مرزها را رعایت کند و در عین حال حرف های بزند که تا چند روز در ذهن می ماند. یعنی هفتاد دقیقه سرخوشی و تفکر را توامان به شما هدیه می دهد. متن های روسی یک پوئن هم دارند که به فضای جامعه ما نزدیک هستند و «ماجرای مترانپاژ» هم از یک متن خوب و ایرانیزه شده بهره می برد. حالا که  دو اجرایی شده بروید و ببینید که رضا بهبودی چگونه هنرنمایی می کند.
 
نمایش خانگی: فرهاد به عنوان معلم سعید به مادر او دلبسته با او رابطه ی عاشقانه دارد و حالا فرهاد به عنوان یک معلم که در خانه در حریم سعید نشسته است تا به او ریاضی درس بدهد از عشق خود نسبت به مادرش می گوید… این خلاصه ای از «امتحان نهایی» ساخته ی عادل یراقی است. فیلمی که به واسطه فیلمنامه عباس کیارستمی تحت توجه قرار دارد. به هر  حال وقتی اسم کیارستمی می آید توقع نداشته باشید با یک قصه ی نرمال مواجه باشیم. از آن قصه ها که اول و وسط و آخر دارد. شاید با تماشای فیلم دچار ابهام شوید. از نوع پایان بندی اصلا از نوع روایت و قصه گویی آن، اما «امتحان نهایی» توصیف یک موقعیت است بدون تحمیل قضاوت به ذهن مخاطب. آن قدر کیفیت دارد که تماشای آن در منزل به اندازه ی خودش لذت ایجاد می کند.
 
پیشنهادهای فرهنگی آخر هفته 
 

کتاب: برای کتاب، این دفعه پیشنهاد متفاوتی دارم، «جوانی ها» بخشی از سروده های بیژن الهی شاعر منزوی و کم تر شنیده شده شعر حجم که حالا افتاده ایم به دوره کردن شعرهایش، «جوانی ها» شعرهای خوب و البته متفاوت زیاد دارد.
به تصویر درختی/ که در حوض / زیر یخ زندانی‌ست / چه بگویم؟/ من تنها سقف مطمئنم را/ پنداشته بودم خورشید است

برترینها


  • دیدگاه‌ها خاموش
  • 144462 بازدید
robotblog
Load: 2607
2٫31838 queries in 2٫318 seconds.