جمعه, ۲۹ تیر ۱۳۹۷

ماجراهای هاکلبری فین و مبارزه با نژادپرستی

مجله اینترنتی برترین ها

برترین ها: کارتون ماجراهای هاکلبری فین را باید در زمره کارتون های خاطره انگیز بچه های دهه شصت و هفتاد دانست. کارتونی که در آن، بار دیگر کارخانه کارتون سازی ژاپنی ها، در خلق حماسه کارتونی دیگری برای کودکان دهه های پیش، تجربه موفق و خاطره انگیزی را رقم زد. شرکت های کارتون سازی ژاپنی، همواره به طراحی و ساخت مجموعه کارتون ها اقتباسی از رمان های مشهور جهان، شهره هستند و کارتون ماجراهای هاکلبری فین نیز، از این موضوع مستثنی نیست. همانند بینوایان ویکتور هوگو و اولیورتویست دیکنز و دور دنیا در هشتاد روز ژول ورن، از کارتون نیز اقتباس موفقی از کتاب هاکلبری فین مارک تواین، نویسنده شهیر غربی بود.

همه چیز درباره واتو واتو، پرنده اعجاب انگیز

کارتون در سال 1976 ساخته شد و بارها از شبکه های تلویزیونی ایران، با آن داستان زیبا و دوبله جذاب، پخش شد. هاکلبری فین را خیلی ها، کودکی می دانند که با یک کرجی شناور بر روی دریا و یک سیاه پوست، همراه می شود و ماجراهای زیادی خلق می کند. مارک تواین قصد داشت در این رمان، وضعیت اسفبار سیاه پوستان در آمریکای قرن پیش را به تصویر بکشد. سیاه پوستانی که قربانی نژاد پرستی و تبعیض نژادی بودند.

کارتون ماجراهای هاکلبری فین و مبارزه با نژاد پرستی

گر چه خشونت های امروز علیه سیاه پوستان آمریکا در بالتیمور و نیویورک و شهرهای دیگر آمریکا در قرن بیست و یکم، دست کمی از روایتی که مارک تواین در هاکلبری فین قرن پیش دارد، نمی کند. هیروشی میتسونوبو به همراه تایمو کوهوناوا، کارگردانی کارتون هاکلبری فین را بر عهده داشتند که توسط تروهیتو کامیگوچی ژاپنی طراحی شده بود. این کارتون توسط شرکت GROUP TAC و NIPPON HEARLAD ساخته و توزیع گردید.

پدر خشن و چهره خنده دار او در کنار دوبله زیبایی که برای هاک و جیم دوست داشتنی ارائه شده بود، بر جذابیت های بصری و شنیداری این کارتون زیبا می افزود. سنجاب کوچولو هم که همانند رامکال در کارتون استرلینگ، یک یار همیشگی برای هاک بود. گفتاری از همینگوی هست که می گوید همه داستان های آمریکایی، از هاکلبری فین مارک تواین نشات گرفته است. هاکلبری فین را ادامه داستان تام سایر مارک تواین می دانند که به سرگذشت هاک، از دوستان تام می پردازد.

موضوع اصلی کارتون خاطره انگیز هاکلبری فین، داستان جدال اخلاقی هاک، پسر بچه کوچگ و دوست داشنتی این کارتون با وجدان و هنجارهای گوناگون اخلاقی است. هاکلبری فین، در این داستان، نماینده افکار عمومی است که قصد دارد با سیاه پوستان، رفتار انسانی داشته باشد و از رفتارهای ناشایستی که بر آن ها روا می شود، دست بکشد.

کارتون ماجراهای هاکلبری فین و مبارزه با نژاد پرستی

جیم، نماینده سیاه پوستان آمریکاست که در بالاترین سطح از نژاد پرستی و تبعیض نژادی از سوی سفید پوستان مواجه شده اند. همراهی هاک و جیم و اتفاقات مختلفی که برای آن ها شکل میگیرد، کودکان و نوجوانان را به این موضوع سوق میدهد که فارغ از نژاد و رنگ، آن چه اهمیت اول را دارد، صمیمیت، راستی و دوستی می باشد که باید با احترام شکل بگیرد.

معمولا چنین پیام هایی را در کارتون هایی مانند واتو واتو و بارباپایا شاهد بودیم. هاک در این کارتون زیبا، در میباید که گرچه رنگ پوستش با جیم تفاوت دارد، اما در بسیاری موارد با جیم تشابه نظر و عقیده دارد. جذابیت این روایتی کارتونی هم به این خاطر است که هاک، می آموزد و می پذیرد که باید با جیم سیاه پوست که سفید پوست های علیه وی کارهای ناشایستی را روا می دارند، مانند فروختن ماده دروغین سفید کردن دندان های سیاه جیم که باعث مشکلاتی برای جیم می شود، باید انسانی برخورد کند.

کارتون هاکلبری فین، بر روی رودخانه می سی سی پی امریکا دنبال می شود و صحنه های زیبایی را از دوستی هاک و جیم و افراد دیگر که در این کارتون معرفی می شوند، به تصویر می کشد. هاک اگرچه از پدری الکی و سنگدل بود، اما با روح لطیف خود در این کارتون و داستان، روایت صلح و دوستی و زیبایی برای کودکان است.

کارتون ماجراهای هاکلبری فین و مبارزه با نژاد پرستی

کتابی که مارک تواین در اواخر قرن نوزدهم میلادی تالیف کرد، بعدها به انیمیشن ها و فیلم های جالبی تبدیل شد که با استقبال مخاطبان در سراسر جهان مواجه شد. حرکت هاک و جیمی بر روی رودخانه می سی سی پی به سمت ایالت کنت، داستان زیباییی است که دیدن مجدد آن خالی از لطف نیست.
 
یکی از گفته های زیبای جیم در این کارتون که بارها شنیدیم این بود:

ما به هم قول دادیم که همیشه با هم باشیم، این رو خودت خواستی هاک ! (یادتونه؟!)

کتاب The adventures of Huckleberry Finn نوشته تواین

کارتون ماجراهای هاکلبری فین و مبارزه با نژاد پرستی

تیتراژ نوستالژیک کارتون هاکلبری فین

قسمت هایی از کارتون هاکلبری فین

قسمت آخر و به یاد ماندنی کارتون هاکلبری فین

برترینها


  • دیدگاه‌ها خاموش
  • 3979 بازدید
robotblog
Load: 2516
1٫90338 queries in 1٫903 seconds.