دوشنبه, ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

روش تهیه مربا لبو

پرتال سايت خبرگزاری آکا بخش آموزش آشپزی آکا و طرز تهیه هزاران غذا و آشپزی آسان قسمت انواع مربا کمپوت مارمالاد- روش تهیه مربا لبو

 

http://cdn.akairan.com/akairan/user/10/20156420532670a.jpg

روش تهیه مربا لبو

مربا لبو,طرز تهیه مربا لبو,مربا لبو قرمز,انواع مربا لبو,درست کردن مربا لبو,مربا لبو خوشمزه,زمان پخت مربا لبو,آموزش مربا لبو,مربا لبو صبا,مربا لبو خانگی,انواع مربا کمپوت مارمالاد

 

مواد لازم مربا لبو :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

لبو یا چغندر قرمز

۱ کیلو

100 گرم / 45 کالری

شکر

۷۰۰ گرم

100 گرم / 400 کالری

آب

به میزان لازم

100 گرم / 0 کالری

وانیل

یک دوم قاشق چایخوری

100 گرم / 330 کالری

پودر پکتین

۱ قاشق مرباخوری

نامشخص

طرز تهیه مربا لبو :

*. دقت کنید لبو بعد از پوست کندن و قالب زدن باید یک کیلو باشد.لبوها باید کاملاً قرمز رنگ باشند و این لبوها را به شکل قلبهای کوچک قالب زده ایم.از هر شکل قالبی که دوست داشته باشید می توانید استفاده کنید.اضافه های لبو را بعد از قالب زدن میتوانیم با سرکه بپزیم و ترشی لبو درست کنیم.

*. لبوی خوب باید گرد و قرمز باشد و کشیده نباشد.وقتی شکر را وزن کردیم و ۷۰۰ گرم شد بعد با پیمانه اندازه می گیریم و برای هر پیمانه شکر یک پیمانه آب در نظر می گیریم.آب را در ظرفی روی حرارت می گذاریم تا بجوشد بعد شکر را اضافه می کنیم.وقتی آب و شکر جوشید و جرم روی آن به وجود آمد این جرم را جمع می کنیم و میگذاریم به مدت ۳۵ دقیقه با شعله متوسط بجوشد.

*. بعد از این مدت لبو را اضافه میکنیم و شعله را زیاد میکنیم لبوها کف میکند کف را جمع می کنیم تا سرریز نشود بعد شعله را متوسط میکنیم و به مدت ۳۵ دقیقه میگذاریم با شعله ملایم لبوها پخته شود.پودر پکتین را در یک لیوان میریزیم و روی آن آب سرد میریزیم و حل میکنیم و روی بخار آب به حالت دم کردن میگذاریم کامل حل شود و بعد به همراه وانیل در ۵ دقیقه آخر پخت مربا یعنی بعد از اینکه ۳۰ دقیقه مربا پخته شد این مواد را به آن اضافه میکنیم و مخلوط میکنیم بعد حرارت را خاموش میکنیم.

*. به جای پودر پکتین میتوان از تخم به یا بهدانه استفاده کنیم بدین صورت که این پودر را جداگانه داخل پارچه تمیز یا تنظیف بپیچیم و داخل مربا بگذاریم.یا می توانیم به جای پودر پکتین، تخم سیب و تخم گلابی را با هم مخلوط کرده و نیم کوب کنیم و داخل تنظیف در مربا بریزیم.اگر هیچ کدام از اینها را نداشتیم میتوانیم یک قاشق مرباخوری یا نصف قاشق غذاخوری پودر ژلاتین را به روش بن ماری حل کرده و در ۵ دقیقه آخر به مربا اضافه کنیم.

*. میتوانیم حدود ۵۰۰ گرم آهک را داخل یک لیتر یا یک لیتر و نیم آب حل کرده بعد صاف کرده و یک کیلو لبو را داخل آن بریزیم و بگذاریم به مدت ۴-۵ ساعت بماند بعد آب آن را خالی کنیم و با آب سرد دو سه دفعه بشوییم بعد ۵ ۶ ساعت داخل آب ساده بگذاریم بماند و چند بار آبش را عوض کنیم بعد به روش گفته شده مثل مربا بپزیم.

*. که در این صورت پودر پکتین نیاز نداریم و میتوانیم ۳۰۰ گرم شکر اضافه کنیم و از این لبوها به جای قند همراه چایی استفاده کنیم.هر چقدر این مربا بیشتر بماند رنگ آن بهتر خواهد شد. یعنی پررنگ تر می شود و لعاب آن بیشتر خواهد شد.از هیچ رنگ خوراکی برای مربا استفاده نمیکنیم.

 

خواص لبو :

*. لبو به دلیل داشتن فیبر که خاصیت کاهش چربی خون را دارد و همچنین اسیدفولیک، باید در سبد غذایی بیماران قلبی قرار گیرد.افراد می توانند با مصرف 105 گرم چغندر قرمز، 53 درصد اسیدفولیک مورد نیاز بدن را تأمین کنند.فیبر زیاد موجود در آن، موجب کاهش سطح کلسترول خون و کاهش خطر بروز سکته های قلبی در بیماران قلبی است. گفتنی است، چغندر قرمز به دلیل داشتن مواد مغذی آهن در کنار اسیدفولیک از بروز کم خونی جلوگیری می کند.

 

اختصاصی آکاایران

 

آکاایران


  • دیدگاه‌ها خاموش
  • 3125 بازدید
robotblog
Load: 2610
2٫39738 queries in 2٫397 seconds.