جمعه, ۲۹ تیر ۱۳۹۷

رئوفیان: برخی نمایندگان مجلس وظایف خود را چندان جدی نمی‌گیرند

  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,رئوفیان

ابوالقاسم رئوفیان در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که به عنوان یک فعال سیاسی تا چه اندازه مصوبات مجلس و دولت را پیگیری می‌کند، اظهار کرد: تا جایی که بتوانم سعی می‌کنم از آنچه در صحن مجلس می‌گذرد و در کمیسیون‌ها مطرح می‌شود، اطلاع پیدا کنم، اما اینکه یک برنامه مشخص در این زمینه داشته باشم و وقت خاصی را به آن اختصاص دهم جواب منفی است.

 

وی افزود: در مجموع فکر می‌کنم قوانینی که امروز در دسترس مسئولین اجرایی کشور است و به هر حال مسائل و موضوعات مبتلابه مردم است، با توجه به قوانینی که تصویب می‌شود قرار است رفع و رجوع شود اما در عین حال درصد قابل توجهی از این قوانین موازی است.

 

دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین با بیان اینکه ما قوانین جاری داریم که یکدیگر را رد می‌کنند، اظهار کرد: به تعبیری مجری قانون با علم به اینکه قوانین موازی وجود دارد که یکی برای رفع مشکل یا رفع مسائل مربوط به یک شخص است و از دیدگاه مردم یا شخص حقیقی و حقوقی ممکن است برای رفع مشکل به کار آید را به صورت متفاوتی مورد استفاده قرار می‌دهد.

 

رئوفیان توضیح داد: یکی از وظایف نمایندگان مجلس، تدوین قوانین و حذف موارد موازی است به این صورت که وقتی به استناد یک ماده در یک قانون می‌توان حقی را برای فردی در نظر گرفت، می‌بینیم که به استناد یک ماده دیگر در همان قانون می‌توان آن حق را از شخص مورد نظر گرفت و در نتیجه به نظر می‌رسد نیاز جدی به تعدیل قوانین موازی وجود دارد.

 

وی با طرح این پرسش که آیا رفع مشکلات مردم چقدر به تصویب قانون نیازمند است، اظهار کرد: ما شاهدیم که هر ساله و هر روزه نمایندگان مجلس به وضع قوانین در مجلس مشغول هستند و حال سوال پیش می‌آید که نظارت بر اجرای صحیح این قوانین کجا رفته است؟

 

دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین ادامه داد: اگر قوانینی که در حال حاضر وجود دارد به درستی اجرا شوند مشکلات بسیار کاسته می‌شود اما کمتر به این موضوع توجه می‌شود و بحث‌ها در مجلس درباره لوایح و طرح‌هایی که به صحن می‌آیند بیشتر از آنکه از منظر تک تک نمایندگان به شکلی تخصصی مورد بررسی قرار گیرد به این صورت مورد بررسی قرار می‌گیرد که یک نماینده با نگاه کردن به چند نماینده که درباره آن موضوع مخالفت یا موافقت‌هایی دارند واکنش نشان می‌دهد که یا موافقت با تصویب آن طرح است یا مخالفت با آن.

 

رئوفیان با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس باید درباره برخی موضوعات دیدگاهی تخصصی و درباره سایر موضوعات اطلاعاتی اجمالی داشته باشند، گفت: اگر چنین باشد اتفاقی که می‌افتد این است که یک نماینده درباره موضوعاتی که مربوط به کمیسیون خودش می‌شود اطلاعات تخصصی خواهد داشت و درباره سایر موضوعات نیز اینطور نیست که اطلاعاتش صفر باشد بلکه درباره آن هم مسائلی را می‌داند.

 

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات ما این است که متاسفانه نمایندگان وظایف نمایندگی را خیلی جدی نمی‌گیرند و برای سوداگری به مجلس آمده‌اند، اظهار کرد: گاهی هم نمایندگان فکر می‌کنند که به مجلس آمده‌اند تا به رفع و رجوع مسائل حوزه انتخابیه خود بپردازند یا اینکه بررسی کنند که کدام آقا مدیرکل کدام استان باشد یا اینکه در پشت پرده با دولتی‌ها رایزنی کند در حالیکه هیچ کدام از اینها واقعا وظایف نمایندگان مجلس نیست و به نظرم باید در این زمینه یک تدبیر جدی اندیشیده شود.

 

 

بیتوته


  • دیدگاه‌ها خاموش
  • 17375 بازدید
robotblog
Load: 1532
1٫50337 queries in 1٫503 seconds.