پنج شنبه, ۲۸ تیر ۱۳۹۷

بی اعتمادی مردم به مدیریت اقتصادی کشور، عامل ایجاد التهاب در بازار ارز است؛ تصمیمات ستاد ارز، قابلیت اجرایی ندارد. برخی از مردم حتی خانه خود را می‌فروشند و دلار می‌خرند

خود دولت، بازار ارز را ملتهب می کند؟/ بی اعتماد مردم به حاکمیت، عامل ایجاد التهاب در بازار ارز استبازار ارز که از نخستین روزهای اسفند ماه با کمبود عرضه و فروش روبه رو شده، همچنان به همان روند ادامه می‌دهد و این محدودیت در عرضه، مشکلاتی را برای خریداران به وجود آورده است.

به گزارش «تابناک»؛ هم اکنون صرافی‌های حوالی میدان فردوسی و سبزه میدان ـ که از اصلی‌ترین محل‌های عرضه ارز و سکه هستند ـ به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ صرافی‌های عادی که عموما دلار، یورو و سکه نمی فروشند و بخش دیگر، صرافی‌های بانک‌ها که تعدادی از آنها محدود ارز می‌فرشند.

خلاصه آنکه آشفتگی در بازار به اندازه ای است که امروز شنیده ها از بازار آزاد عرضه ارز، حاکی از آن است، در برخی ساعات، قیمت دلار به بیش از 7800 تومان نیز رسیده است، حال آنکه همچنان دولت در این زمینه سکوت کرده و دستگاه ها و نهادهای ناظر نیز به جای نظارت، ترجیح می دهند، بیننده باشند.

محمود بهمنی، رئیس کل سابق بانک مرکزی و نماینده مجلس شورای اسلامی در این باره اظهار می دارد: این بازار کاملا روانی است و نبود مدیریت در این آشفته بازار، به حدی زیاد است که دیگر کار از حد عرضه و تقاضا گذشته و الان هرچقدر پول به بازار تزریق می کنند، در چشم بر هم زدنی به فروش خواهد رسید.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این که دلیل این آشفتگی ها چیست، گفت: دلیل این وضعیت، تنها و تنها به بی اعتمادی مردم از مدیریت اقتصادی کشور بازمی گردد. مردم به سیستم اعتماد ندارند و تنها به این فکر می کنند که سرمایه خود را حفظ کنند. برای همین هر چقدر ارز در بازار باشد، جمع می کنند و وقتی تمام شد، به طلا هجوم می آورند و این می شود که می بینیم.

وی گفت: وقتی به مردم می گویند حساب ارزی باز کنید، ما به شما و حساب های شما سود می دهیم اما بعدا وقتی طرف ارز خود را می خواهد، ارز نمی دهند و به فرد ریال پس می دهند و آن هم نه با قیمت بازار، بلکه با قیمت آزاد؛ با این حساب، دیگر مردم ارز خود را به بانک نمی دهند.

سید حسن حسینی شاهرودی، نمایندهٔ شاهرود و میامی در این باره به خبرنگار تابناک گفت: تصمیمات ستاد ارز، قابلیت اجرایی ندارد؛ بنابراین، می توان گفت که انسجامی در تصمیمات نیست؛ البته برنامه ریزی که شده بود، برنامریزی خوبی بود، ولی اجرای آن مشکل داشت.

این نماینده مجلس افزود: به نظر من اوضاع کاملا روانی است؛ حالا این تحریکات در بازار می تواند از سوی عوامل داخلی، دشمنان خارجی و یا از هر سوی دیگر باشد، ولی ارتباطی به مباحث اقتصادی ندارد.

حمیدرضا فولادگر، عضو کمیسیون صنایع مجلس نیز در گفت و گو با تابناک در این باره اظهار داشت: فعلا اوضاع کنونی بازار در التهاب است و قیمت ها واقعی نیست. متأسفانه برخی از مردم حتی خانه خود را می فروشند و دلار می خرند.

وی گفت: الان ما در انتقال ارز مشکل داریم، نفت را می فروشیم ولی نمی توانیم پول آن را وارد کشور کنیم. ما هنوز محدودیت های بانکی داریم و بهانه (FATF) داریم و می توان گفت که نقدینگی کم است، ولی مشکلی نداریم. تنها التهاب بر بازار حاکم است و با گذشت اندک زمانی، اوضاع بهتر خواهد شد.

این نماینده مجلس در خصوص برخی شبهات و دست داشتن دولت در ایجاد التهاب برای مجبور کردن حاکمیت به پذیرش برخی لوایح از جمله (FATF) نیز گفت: ممکن است انگیزه های اینچنینی نیز پشت این قضیه باشد، ولی این اصل نیست.

تابناک


  • دیدگاه‌ها خاموش
  • 13317 بازدید
robotblog
Load: 1956
1٫79835 queries in 1٫798 seconds.