دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۳۹۷

تغییر کابینه، شاید شوکی اقتصادی مثبت ایجاد کند/ مردم به سیستم بی اعتماد شده اند/ یک بنگاه دار، خودرو با ارز دولتی وارد کرده است!

تغییر کابینه، شاید شوکی اقتصادی مثبت ایجاد کند/ مردم به سیستم بی اعتماد شده اند/ یک بنگاه دارد خودرو با ارز دولتی وارد می کندچند وقتی است، اوضاع اقتصادی ایران در شرایط حادی است و شرایط کشور به لحاظ اقتصادی به مانند بیماری است که یکباره دچار بیماری ناشناخته شده و هر دارویی برای آن تجویز می شود، تنها مدت کوتاهی اثر تسکینی دارد و پس از مدت کوتاهی دوباره بازمی گردد.

به گزارش «تابناک»؛ تقریبا همه تدابیری که در این مدت برای معالجه این وضعیت اندیشیده شده به شکست انجامیده و یا به وخامت اوضاع اضافه کرده است. به همین دلیل، برخی مسئولان به این نتیجه رسیده اند، شاید تغییر در سیستم تصمیم گیری بتواند کشور را از این وضعیت خارج کرده و یا اندکی به آن بهبود بخشد.

شهاب الدین بی مقدار در گفت وگو با تابناک در خصوص وضعیت موجود و دلایل ایجاد این شرایط و همچنین راهکارهای خروج از آن اظهار داشت: با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی که در اثر خروج آمریکا از برجام و دستپاچگی مسئولان کشور ما باعث شده تا مردم از نظر روانی به آینده ناامید و نگران شوند، باعث شده تا مردم به فکر حفظ ثروت خود باشند؛ بنابراین، بهترین و آسان ترین راهی که مردم برای حفظ دارایی های خود دیدند، خرید سکه و ارز بود. با چند نرخی شدن ارز که مشخص نشد، دولت بر چه مبنایی این کار را انجام داد، اوضاع کمی خراب تر شد و بعد از شفاف شدن مسیرهای ارز دولتی، مشخص شد این ارز به دست چه کسانی رسیده است.

نماینده تبریز گفت: از طرف دیگر، موضوعی که به آن کمتر پرداخته شده، به هم ریختگی بازار صادرات است. در بازار صادرات هم ارز چند نرخی است؛ برخی از اقلام مانند روغن و سایر اقلام ضروری که در کشور با ارز دولتی توزیع می شود، توسط برخی با قیمت نازل جمع آوری می شوند و در بازارهای عراق و افغانستان به فروش می رسد و دلار آن نیز در بازار 8000 تومان فروخته می شود.

وی در ادامه با اشاره به موضوع صرافی ها نیز گفت: با اقداماتی که اخیرا صورت گرفته، صرافی ها از دور خارج شده و عملا ما با انتقال ارز به داخل دچار مشکل هستیم، که این روزها مغشوش شده؛ البته قرار است بازار ثانویه این مشکلات را حل کند.

این نماینده مجلس در پاسخ به این که این اوضاع تا کی ادامه خواهد داشت، ادامه داد: این وضعیت تا زمانی که ما در جنگ اقتصادی هستیم، ادامه خواهد داشت. اگر تحریم ها جدی تر علیه ایران آغاز شود، اوضاع بدتر هم خواهد شد. زمانی که نخست وزیر ژاپن سفر خود به ایران را به تأخیر می اندازد، نشان از این دارد که کشورها از آمریکا حرف شنوی دارند؛ بنابراین، اگر فروش نفت و صادرات سایر کالاها هم کم شود، قطعا در زمینه ارز با مشکلات بیشتر مواجه خواهیم شد.

به نظر می رسد، یکی از راهکارهای مقابله با این وضعیت، صرفه جویی دولت در هزینه های جاری است، باید برنامه ریزی کرد که قشرهای کم درآمد بهره بیشتری ببرند. به هر حال شکم گرسنه ایمان ندارد و باید کار کرد که رانت ها کم شود. نباید یک بنگاه خرید و فروش اتومبیل در عباس آباد بتواند با ارز 4200 تومان خودرو وارد کند.

این نماینده مجلس افزود: الان نقدینگی زیادی در بازار وجود دارد، ولی متاسفانه پروسه ای که سرمایه دار ها بتوانند روی آن در داخل کشور سرمایه گذاری کنند، طولانی است و این افراد نمی توانند سرمایه های خود را در داخل هزینه کنند.

این نماینده مجلس همچنین در خصوص لزوم تغییر در کابینه گفت: این کابینه باید از مدتها پیش تغییر می کرد. مشخص بود که این وزرا نمی توانند از این بحران ها بیرون بیایند، اما مشخص نیست که رئیس جمهور چرا اصرار دارد از افراد ناکارآمد استفاده کند!

وی در پایان یادآور شد: باید تیم اقتصادی دولت کامل اصلاح شود و تیم همراهی روی کار بیاید تا بتواند دست کم بخشی از وضعیت موجود را ساماندهی کند. الان مردم به شدت تحت فشارند و هر تدبیری هم که تا به امروز از سوی دولت اعمال شده، تقریبا شکست خورده؛ بنابراین به نظر من، باید هر چه زودتر تیم ترمیم گشته تا شاید با یک شوک اقتصادی در سیستم سیاسی، اوضاع قدری آرام تر شود.

 

برای خواندن خبرها و یادداشت های بیشتر درباره سوژه روز تابناک «تغییر یا ترمیم در کابینه» را کلیک کنید.

 

 

تابناک


robotblog
Load: 5146
4٫79037 queries in 4٫790 seconds.