جمعه, ۲۹ تیر ۱۳۹۷

یک جاذبه گردشگری تازه؛ مرز کشورها

,مد آنلاین,مدآنلاین,دکوراسیون,مدل لباس ،مدل لباس زنانه ،مدل کیف ،مدل کفش

یک جاذبه گردشگری تازه؛ مرز کشورها

مد آنلاین,مدآنلاین,دکوراسیون,پوشاک,جواهرات,خانه,صنعت,مرز کشورها,گردشگری مرزی,جاذبه‌های گردشگری جهان,مرز هلند و بلژیک,مرز سیاسی

آکاایران به نقل از مدآنلاین : مرزهای بین دو کشور یک جاذبه گردشگری است. مرزها که زمانی کارکرد سیاسی برای جدا کردن دو واحد متفاوت جغرافیای سیاسی داشتند، اکنون می‌توانند کارکرد گردشگری نیز داشته باشند. شاید همواره انسان از شنیدن اسم مرز حس ناخوشایندی پیدا کند. حس ترس با مرز گره خورد است حس محدودیت با مرز همذات است. اما مرزها می توانند خودشان جاذبه گردشگری محسوب شوند.

 علاوه بر این که خود مفهوم ذهنی مرز جذاب است. پدیده‌هایی که به آن عینیت می‌دهند و مرز را برای هر مشاهده کننده‌ای ملموس می‌کنند، جاذبه گردشگری محسوب می‌شود. علامت‌گذاری‌های مرزی یا عوراض طبیعی مثل رودخانه یا خط الراس کوه‌ها می‌تواند یک گردشگر را جذب کند. در کنار این پدیده‌های ملموس و قابل مشاهده، آن حس ادارکی مکان و تفاوت حس دو مکان متفاوت که یک خط به عنوان مرز آن را از هم جدا می‌کند هم برای هر گردشگری جذاب است. این که در نقطه‌ای قرار داشته باشد که دو مکان جغرافیایی دو کشور متفاوت را از هم جدا می‌کند برای گردشگر لذت‌بخش است.

,مد آنلاین,مدآنلاین,دکوراسیون,مدل لباس ،مدل لباس زنانه ،مدل کیف ،مدل کفش

یک جاذبه گردشگری تازه؛ مرز کشورها

برترینها نوشت: اگر یک گردشگر بتواند این حس را ثبت و ضبط کند که چه بهتر. یعنی اگر امکان عکس‌برداری از آن باشد برای هر گردشگری جالب توجه‌تر است. این امکان در مرز‌هایی که تنش سیاسی یا هر نوع تنش دیگری ندارند و نیازی به جداسازی ملموس و سخت‌گیرانه ندارند، امکان‌پذیر است. حس این که در یک لحظه مشخص در دو کشور باشیم قطعا برای هر کسی و هر گردشگری جالب توجه است. مثلا مرز بین هلند و بلژیک که تنها با یک خط روی زمین ترسیم شده است برای هر گردشگری جالب است. مثلا یک پایش را در بلژیک بگذارد وپای دیگرش را در هلندف و عکس بگیرد و ادعا کند در یک لحظه در دو کشور بوده است. همین وضعیت در مورد مرز آمریکا و کانادا وجود دارد.

در کنار این‌ها خود پس‌کرانه مرزها نیز جاذبه گردشگری به حساب می‌آیند. چشم‌اندازی که از یک طرف مرز، آن طرف مرز را ببینیم، برای هر کسی جالب است. مثلا از بالای کوه‌های اورامانات در کردستان ایران دشت‌های حلبچه در منطقه اورامانات کردستان عراق را دیدن، برای هر گردشگری در این منطقه جالب است. یا از این کرانه ارس در آذربایجان ایران کرانه مقابل در کشور آذربایجان را ببینیم.

,مد آنلاین,مدآنلاین,دکوراسیون,مدل لباس ،مدل لباس زنانه ،مدل کیف ،مدل کفش

یک جاذبه گردشگری تازه؛ مرز کشورها

 یکی دیگر از جاذبه‌های مرزها در مناطقی است که مرزها دو دنیای متفاوت فکری و ایدئولوژیک را از هم جدا می‌کنند یا یک زمانی می‌کردند. مثلا دیوار برلین هنوز هم یک جاذبه گردشگری است. دیوار نیکوزیا که هنوز هم فعال است این روزها در قبرس یک جاذبه  گردشگری شده است. مرز بین کره جنوبی و شمالی یک جاذبه پر بازدید گردشگری است.

دراین بین اما یک مثال جالبی در مورد مرز شوروی و فنلاند وجود دارد. در زمان جنگ سرد بازدید از این مرز و دید زدن خاک شوروی با دوربین‌های قوی از فنلاند، یکی از منابع درآمد جدی صنعت گردشگری در فنلاند بود. گردشگر این حس را داشت که درست روی مرز دو دنیای سوسیالیسم و کاپیتالیسم راه می‌رود. این حس ادراکی از مرز برایش لذت‌بخش بود و این خودش جاذبه گردشگری محسوب می شد. همین الان هم هنوز این مرز یادآور دوران جنگ سرد است و گردشگران برای بازدید به آن جا می‌روند.

 

,مد آنلاین,مدآنلاین,دکوراسیون,مدل لباس ،مدل لباس زنانه ،مدل کیف ،مدل کفش

یک جاذبه گردشگری تازه؛ مرز کشورها

از طرف دیگر حتی برخی مناقشات مرزی می‌تواند در بلندمدت فرصتی بری گسترش گردشگری باشد. هم اکنون مرزهای مورد مناقشه کشورهای بالکان و یوگسلاوی سابق برای بسیاری جاذبه گردشگری  است. یا منطقه «تابا» در صحرای سینا در ساحل خلیج عقبه در نوع خودش یک نقطه بی‌نظیر است. گردشگر می‌تواند در بالکن هتل در یک زمان چهار کشور را ببیند: فلسطین(اسرائیل)، مصر، اردن وعربستان. این برای هر گردشگرییک تجربه ناب و بی‌نظیر است.

این روزها مرزها تنها جداکننده دو جغرافایی سیاسی متفاوت نیست. این روزها مرزها می‌توانند  جاذبه گردشگری باشند. پس باید با یک دید متفاوت به مرزهای کشورها نگاه کنیم 

آکاایران


  • دیدگاه‌ها خاموش
  • 4886 بازدید
robotblog
Load: 2017
1٫50437 queries in 1٫504 seconds.