شنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۷

جزییات قرارداد جدید کی‌روش و تنها اختلاف باقی مانده/ابقا تا قطر ۲۰۲۲ به شرط فینال جام ملت ها

جام ملت های آسیا در نخستین روزهای سال آتی میلادی یعنی شش ماه دیگر به میزبانی امارات برگزار می شود و ایران با نسلی از بازیکنان مستعد و آماده اش این بار هم شانس فتح جام را دارد؛ تورنمنتی که سه بار فاتحش شده اما آخرین بار قهرمانی در قاره به زمانی بازمی گردد که نسل فعلی هیچ بازی اش را به یاد ندارد.

به گزارش «تابناک ورزشی»؛ تقریبا همه کارشناسان فوتبال در این نقطه نظر اشتراک دارند که این فرصت کم، زمان مناسبی برای ایجاد تغییرات در تیم ملی ایران نیست و بهتر است، مرد پرتغالی تا پایان جام ملت ها به کارش ادامه دهد. فدراسیون تاج هم همین را اگرچه کمی دیر اما قبل از جام جهانی سرانجام درک کرده بود، ولی به یک مشکل بزرگ برخورد کرد؛ مخالفت کی روش! اردیبهشت ماه امسال «کارلوس کی‌روش» حاضر به سفر به امارات و شرکت در مراسم قرعه‌کشی جام ملت‌های آسیا نشد. او در توجیه بی‌میلی‌ خود برای حضور در این مراسم گفته بود: «وقتی قرار نیست من سرمربی تیم ملی ایران باشم، چرا باید به مراسم قرعه‌کشی بروم؟» بعد هم کدهای مشخصی از جانشین خود داد.

کی روش با برخی جملات تمجیدی بخصوص درباره «علی دایی» که او را جنتلمن فوتبال ایران و آینده فکری فوتبال ایران نامید، فشار را بر فدراسیون مضاعف کرد و نشان داد برای جانشین خود هم نقشه‌هایی کشیده است. به نوشته برخی رسانه های آفریقایی اردیبهشت ماه، باز هم فدراسیون فوتبال کامرون ادعا کرد، «کی‌روش» و مدیر برنامه‌هایش، درخواست رسمی خود برای سرمربیگری در تیم ملی این کشور را به آنها داده‌اند! این یعنی یک خواستگاری وارونه! تمام این‌ها، نشانه‌هایی از قصد قطعی کی‌روش برای جدایی داشت، چون از قاطعیت تاج برای خاتمه مأموریت خود آگاه شده بود، ولی بعد از بازی با مراکش، مشخص شد، کی روش با پشتوانه رضایت مردم و دولت رفتنی نیست و خودش برای ماندن شرط گذاشت. شرطی برای ساکت کردن مخالفانش… .

جزییات قراردادجدید کی‌روش وتنهااختلاف باقیمانده/ابقاتاقطر۲۰۲۲بشرط فینال جام ملتها

سپس وزیر ورزش وارد بازی و در اردوی تیم ملی خواهان تمدید قرارداد سرمربی پرتغالی شد. روز بعد از بازی ایران و مراکش، «مسعود سلطانی‌فر» گفت: «دولت و وزارت ورزش خواهان تمدید قرارداد کی‌روش است.» وزیر ورزش البته مشخص نکرد تا چه زمان خواهان حضور کی‌روش در ایران است؛ پایان جام ملت‌های آسیا یا تا جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؟

حذف از مرحله گروهی، تغییری در فضای هیجان زده برای بقای کی‌روش نداشت. مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران در همین فضا روز ششم تیرماه با این ادعا که «قرارداد کی‌روش تمدید شده است» سعی در نشان دادن یک پیروزی و موفقیت ویژه داشت. کی‌روش چنین ادعایی را از طریق «بامداد میرزایی» در رسانه‌های جهان تکذیب کرد.
رویترز به نقل از «یک شخص نزدیک» به سرمربی تیم ملی ایران نوشت: «قرارداد کی‌روش تمدید نشده و او به زودی ایران را بدون توافق نهایی ترک می‌کند.» این بازی رسانه ای برای همه فوتبالی های ایران آشناست. طرح پیشنهادهای متفاوت و مشتری تراشیدن برای مربی که البته بزرگ است و همیشه مشتری دارد اما هیج تیمی حاضر نیست دستمزد نجومی فدراسیون ایران را به او پرداخت کند: رقمی بالغ بر دو میلیون و دویست هزار یورو در اوضاع فعلی ارز خارجی در اقتصاد بیمار ایران. نام هایی چون استرالیا، ازبکستان، آفریقای جنوبی و الجزایر در این مدت بارها ردیف شدند، ولی هیچ یک نه درخواستی رسمی دادند و نه چنین پولی داشتند.

کی روش با چهار امتیاز در روسیه مربی موفقی قلمداد می شود؛ هرچند بازی های تدافعی او منتقدانی جدی بین اهالی فوتبال کشور داشته است، هم اکنون در صورتی که کی‌روش در ایران بماند، برای یک سال فدراسیون تاج را مجبور به پرداخت مبلغی حدود ۲میلیون و ۲۸۰هزار یورو به وی خواهد کرد که واقعا با بودجه و اقتصاد فعلی کمرشکن است و قطعا با قانون جدید مجلس که قرار است تصویب شود تماما با ارز بازار آزاد تأمین خواهد شد و سهمیه ای در کار نخواهد بود. رقم دقیق فوق در رسانه های مختلف خارج از ایران مطرح شده، ولی در داخل کشور هیچ رسانه رسمی حاضر نشده مستقل این مبلغ را تأیید کند! تابناک هم هرچند این رقم را نزدیک به واقعیت می بیند، هیچ منبعی رسمی را پیدا نکرد که آن را تأیید کند.

کارلوس آلبرتو پریرا (برزیل) با شش بار مربیگری در صدر فهرست رکوردداران حضور در جام جهانی است. بعد، بورا میلیوتینوویچ (یوگوسلاوی سابق) با پنج مربیگری در رده دوم نشسته و حالا کی‌روش به سوی رکورد او خیز برداشته است. او دنبال بزرگترین رویای زندگی مربیگری‌اش است و برای همین اردیبهشت ماه امسال به ‌ESPN گفته بود: «پس از روسیه به کشوری می‌روم که تا پایان جام جهانی بعدی، مربی‌اش باشم.»

فدراسیون با علم بر اینکه کی‌روش علاقه‌ای به ادامه همکاری فقط تا پایان جام جهانی ندارد، بسته پیشنهادی خود را تغییر داد: «قرارداد اتوماتیک‌وار تا پایان جام جهانی تمدید می‌شود، اگر تیم ملی ایران با مربیگری کی‌روش به فینال جام ملت‌های آسیا برسد.» آخرین قهرمانی و حضور ایران در فینال جام ملت‌های آسیا به سال ۱۹۷۶ میلادی برمی‌گردد. رسانه های بیرون ایران در ادامه جزییات بیشتری از اختلاف دو طرف منتشر کرده اند: پیشنهاد کی‌روش اما تفاوت‌های کوچکی دارد. او بسته پیشنهادی فدراسیون ایران را طوری عوض کرد که قراردادش در صورت صعود ایران به مرحله نیمه‌نهایی تا پایان جام جهانی تمدید شود. بخش دوم تغییرات این گونه بود: «هر سال، 20درصد افزایش مبلغ خالص دریافتی به قرارداد قبل افزوده شود.»

پرداخت مالیات، اجاره منزل، اجاره خودرو، تهیه تمامی بلیت‌های پروازها و همین طور خورد و خوراک هم بر عهده فدراسیون فوتبال ایران قرار گرفته که رقم سالیانه را خود به خود افزایش می‌دهد. یعنی در صورتی که کی‌روش در ایران بماند، فدراسیون ایران باید حدود ۲میلیون و ۲۸۰هزار یورو برای یک سال بپردازد. گفته می شود فدراسیون فوتبال ایران هنوز منتظر پاسخی از سوی کی‌روش است. کارلوس از آن طرف تا حد امکان وقت کشی خواهد کرد. از دست رفتن زمان، گزینه‌های فدراسیون ایران را برای انتخاب جانشین کی‌روش برای حضور در جام ملت‌های آسیا هم محدود می‌کند. این بازی چند لایه و هدفمند فعلا ادامه دارد.

جزییات قراردادجدید کی‌روش وتنهااختلاف باقیمانده/ابقاتاقطر۲۰۲۲بشرط فینال جام ملتها

تابناک


robotblog
Load: 1922
1٫60736 queries in 1٫607 seconds.