دوشنبه, ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

گشتی در جاذبه ها و دیدنیهای بی نظیر شهر بابک +تصاویر

حتما تا به حال نام روستای صخره‌ای میمند را شنیده‌اید. این روستا در شهر بابک قرار دارد؛‌ شهری در میان کویر که علاوه بر میمند جاذبه‌های بسیاری دارد

حتما تا به حال نام روستای صخره‌ای میمند را شنیده‌اید. این روستا در شهر بابک قرار دارد؛‌ شهری در میان کویر که علاوه بر میمند جاذبه‌های بسیاری دارد و هر سال گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند.

شهر بابک یکی از شهرهای استان کرمان است. این شهر در مسیر محور جنوب به شمال ایران قرار دارد و در غرب استان کرمان واقع شده است. فاصله این شهر تا کرمان ۲۴۰ کیلومتر است. تاریخچه این شهر را به اردشیر بابکان، موسس سلسله ساسانیان می‌رسانند.
شهر بابک جزو اولین شهرهای استان کرمان بوده که همجوار سه استان کرمان، یزد و فارس است. این شهرستان به شهر علم و فرهنگ معروف بوده و در علم حرف‌هایی برای گفتن داشته است. از گروه‌های قومی این شهرستان منگلی‌ها، میمندی‌ها، مرجی‌ها، آبدری‌ها، مدواری‌ها، هرناشک‌ها و تعدادی دیگر را می‌توان نام برد.

گشتی در جاذبه ها و دیدنیهای بی نظیر شهر بابک +تصاویر

ميمند در فاصله ‪  ۳۶‬كيلومتری شرق شهر بابک قرار دارد. روستای «دست كنده» ميمند دارای ‪ ۴۰۰‬ خانه دست‌كنده از دل كوه است.

برخی تاريخ ميمند را به ‪ ۱۲‬هزار سال قبل و تعدادی ساخت اين روستا را ۱۵۰۰‬ سال قبل از ميلاد مسيح می‌دانند.
این روستای باستانی که با شماره ۴۱۳۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، از معدود موارد معماری صخره‌ای است که به شکلی گسترده در تمامی ساختار روستا استفاده شده است. نمونه‌های معماری صخره‌ای هر چند در دیگر کشورها نیز به طور معدودی به چشم می‌خورد، اما هیچ کدام جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و گردشگری میمند را ندارند. به‌عنوان نمونه مهم‌ترین شاخصه این روستا در مقایسه با مواردی چون دهکده کاپادوکیه (Cappadocia) ترکیه مسکونی بودن واحدهای صخره‌ای میمند است که این خصوصیت در سایت‌های مشابه میمند کمتر به چشم می‌خورد؛ به عبارت دیگر زندگی هنوز معنای خود را در میمند از دست نداده است.

گشتی در جاذبه ها و دیدنیهای بی نظیر شهر بابک +تصاویر

عمارت موسی خانی از بناهای تاریخی زمان قاجاریه در شهر بابک است. تاریخ احداث آن ۱۲۶۵-۱۲۷۰ هجری قمری است. پس از حاج محمد علی ملقب به «حاج آقا»، فرزندش در شهر بابک به حکومت رسید. دوران حکومت او هم زمان با سلطنت محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار بود و موقوفات بسیاری داشته است. وی نزدیک ۳۰ سال حکومت کرد و عمارت بزرگی ساخت که به «عمارت موسی خان» معروف است.

گشتی در جاذبه ها و دیدنیهای بی نظیر شهر بابک +تصاویر

آتشکده آذربغ در جاده انار-شهربابک و در روستای خالی از سکنه «کهتو کرها» قرار دارد.آتشکده آذربغ در دوران پيدايش زرتشت و پادشاهان کيانی وجود داشته که پس از تخريب آن به دست اسکندر مقدونی، بابک پسر ساسان، زير نظر اشکانيان اين بنا را بازسازی می‎کند. گزيده‌ای کوتاه از تفسير نام پرستشگاه (آذربغ) از گذشته و امروز که به نام (گنبد مير قطب الدين حيدر) که به لهجه توده مردم کنگ و نديک به گنبد سيدحيدر مشهور است.

گشتی در جاذبه ها و دیدنیهای بی نظیر شهر بابک +تصاویر

این غار در فاصله ‪ ۸۰‬ كيلومتری بخش «دهج» شهربابک واقع است. غار ايوب به دليل وجود ردپای منتسب به حضرت ايوب (ع) محل زيارت بسياری از مردم است. دهانه غار در نيمه‌های كوه در ارتفاعی بالا قرار دارد. در گوشه‌ای از ديوار شرقی و از سقف شريان باريكی از آب سال‌هاست كه جریان دارد. بهار و تابستان بهترين زمان بازديد از غار ايوب است. اين مكان تفريحی زيارتی در هر ماه پذيرای شش هزار نفر زائر است.

در يکی از کوچه‌های قديمی شهربابک قرار دارد و با توجه به شواهد و قراين اين بنا را می‌توان از ابنيه دوره صفويه محسوب کرد. صحن اين مسجد پلان چهارگوش دارد که در بخش ميانی هر يک از اضلاع آن يک صفه بزرگ در وسط، دو صفه کوچک در طرفين قرار دارد. پوشش سقف تمامی قسمت‌ها به صورت گنبدی و با آجر ساخته شده است.

سال ساخت حمام ابوالمعالی معروف به حاجی آخوند به سال ‪ ۱۰۶۲‬ شمسي است. حمام دو صحن مجزا مردانه و زنانه دارد. حمام  سه خزانه آب سرد در گرم دارد و آب آن از قنات اصلی دهج تامين می‌شود. به مرور زمان يكی از صحن‌ها تخريب شده و از صحن ديگر هنوز هم برای استحمام استفاده می‌شود در صحن حمام لوله‌هايی نصب شده كه با افروختن آتش زير لوله‌ها به گرم كردن حمام می‌پرداختند.
شكل ظاهری حمام شباهت بسيار به حمام گنجعليخان كرمان دارد.

منطقه «جوزم» در فاصله ‪ ۴۵‬ كيلومتری شهربابك قرار دارد ,
و اكنون يكی از خوش آب و هواترين مناطق اين شهرستان به شمار می‌رود.
جوزم رودخانه‌ای دائمی دارد كه بر زيبايی‌های منطقه می‌افزايد.
جوزم علاوه بر جاذبه‌های طبيعی و گردشگر خاص خود بناهای تاريخی از جمله حمام قديمی،
منزل خان، بنای شترگاه و قبرستان قديمی دارد.

گشتی در جاذبه ها و دیدنیهای بی نظیر شهر بابک +تصاویر

این منطقه به دليل شرايط خاص آب وهوايی مورد توجه بزرگان اين منطقه بوده است.
از مناطق ديدنی ريسه می‌توان به قلعه قديمی روستا اشاره كرد.

قلعه مرج از آثار برجسته تاریخی شهربابک است که قدمت آن ,
به زمان انسان‌های نخستین بر می گردد.

این قلعه در ادوار مختلف مرکز حکومت منطقه به حساب می آمده است  ,
و در قرون گذشته مرکز خوانین بوده و به همین علت روستاهای اطراف آن را پاقلعه نامیده‌اند،
لذا تمام روستاهای اطراف قلعه ,
در محدوده منطقه پاقلعه قرار دارند و روستایی به نام پاقلعه وجود خارجی ندارد.

روستایی که در حال حاضر (به غلط),
بدین نام خوانده می‌شود در واقع همان روستای «افکوس» است.

گشتی در جاذبه ها و دیدنیهای بی نظیر شهر بابک +تصاویر

این دریاچه در ۳۲ کیلومتری جنوب شهر بابک،
در دشت وسیع ریگ سفید قرار گرفته و بسیار بزرگ است.
از نکات جالب دریاچه مخرگه این است ,
که می‌توان با حرکت در هر نقطه آن ,
از انعکاس حیرت‌انگیز و زیبای تصاویر آسمان و محیط اطراف لذت برد.
از این لحاظ می‌شودآن را با شوره‌زار «سالار اویونی» در کشور بولیوی،
ملقب به بزرگ‌ترین آینه روی زمین، مقایسه کرد.

نیک صالحی


  • دیدگاه‌ها خاموش
  • 19046 بازدید
robotblog
Load: 2212
1٫69136 queries in 1٫691 seconds.